Hřensko je pohraniční obec ležící severně od Děčína. Nachází se na pravém břehu Labe v hlubokém údolí při ústí říčky Kamenice. První písemná zmínka pochází z roku 1475. Z původní vorařské krčmy na frekventovaném místě při Labi se rychle rozvíjela osada s vlastním mlýnem, skladištěm dříví a dalšími staveními. V letech 1530 – 1550 se na území Hřenska začali usazovat noví osadníci. Po Labi už se neplavilo jen dříví – v hřenských skladištích bylo ukládáno obilí, sklo, ale také sůl dovážená do Čech. V 17. století vzrostl význam Hřenska jako obchodního střediska. Rozhodujícím výrobním odvětvím zůstalo zpracování dřeva. Specialitou byly mohutné staleté kmeny, dodávané do námořních loděnic pro stožáry velkých plachetnic.
Od 19. století se v Hřensku rozvíjí cestovní ruch podporovaný majitelem panství Edmundem Clary – Aldringenem. Budovaly se stezky, lavičky, mostky a vyrůstaly hotely. Ubytovací zařízení tvoří i dnes většinu zástavby. Ve 30.letech 19.století byla upravena stezka z Hřenska na Pravčickou bránu. Po válce turistický ruch slábl, oživení nastalo po rekonstrukci soutěsek v roce 1964. Dnešní zástavbu Hřenska tvoří především hotely a penzióny. V minulosti, v letech 1825, 1890 a naposledy v roce 2002 zasáhly obec katastrofální povodně. Povodňové značky můžeme nalézt na hotelu Labe.
Hřensko je malou, ale velmi významnou obcí na hranicích ČR a SRN, je oprávněně nazýváno vstupní branou do Čech. Je důležitým východiskem pro výlety do blízkého i vzdáleného okolí Českosaského Švýcarska. Dnes je toto území chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce. V obci nalezneme kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1786 a hraniční přechod do SRN. Obec má také jeden primát v rámci České republiky. Na Labi se zde nalézá nejnižší místo ČR, pouhých 115 metrů nad mořem.