Muzeum v Roztokách spravuje sbírky dokumentující vývoj přírodních, společenských a kulturních poměrů v Čechách. Stálými pracovišti muzea jsou památkově chráněný areál zámku v Roztokách, Braunerův mlýn v Roztokách a detašované archeologické pracoviště v Libčicích nad Vltavou – Chýnově.
Historie muzea není dlouhá. V roce 1953 byl založen Vlastivědný odbor při osvětové besedě, za dva roky byla otevřena Vlastivědná muzejní síň v Tichém údolí v Roztokách. V roce 1957 bylo zřízeno Okresní vlastivědné muzeum se sídlem v zámku v Roztokách u Prahy, který byl pro tyto účely zrekonstruován. Roku 1975 se muzeum stalo jedinou krajskou muzejní organizací – od té doby nese název Středočeské muzeum. Ke konci 70. let získalo muzeum areál Braunerova mlýna a po stavebních úpravách se sem přestěhovala celá administrativa muzea, včetně ředitelství, depozitářů a laboratoří.
Objekt, který v roce 2002 zdevastovala povodeň, byl rekonstruován od srpna 2011 do léta 2013.
POBOČKY- Zámek
- Ateliér Zdenky Braunerové
- Braunerův mlýn
STÁLÁ EXPOZICE- Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt.
Veřejnost se seznámí s počátky pronikání střední vrstvy, převážně z řad pražských obchodníků a továrníků, z velkoměsta na venkov. Roztocké Tiché údolí je totiž z časového hlediska nejstarší lokalitou tohoto typu. Vily určené k letnímu pobytu zde byly realizovány již po roce 1851.
Zájemci o toto téma navštíví typické prostory, které nemohly v žádné rodinné letní vile chybět. Vstupní hala, dámský budoár, jídelna, salon či pánský pokoj jsou vybavené dobovým mobiliářem, interiérovými doplňky a nádobím z muzejních sbírek, jež zčásti pocházejí z původního prostředí roztockých vil v době jejich rozkvětu.
- Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce.
Druhá expozice přenese návštěvníky do časů, kdy do Prahy bylo daleko, a obyvatelé Roztok byli odkázáni na prostor několika vsí, které patřily ke zdejšímu panství významného rodu Liechtensteinů. Expozice není primárně věnována majitelům panství, jak bývá v zámeckých interiérech zvykem, ale přibližuje prostory, v nichž se pohybovali a pracovali úředníci.
- Zámecká půda. Zrekonstruovaná zámecká půda bude sloužit jak pro výstavy, tak pro krátkodobé akce typu divadlo, čtení, dílna apod. Předpokládané otevření se plánuje na jaro 2014.
- Ateliér Zdenky Braunerové. Komorní stavba ateliéru Zdenky Braunerové je spjata s životem a dílem umělkyně, která si atelier sama navrhla a postavila v letech 1903–1904. Česká malířka, grafička a knižní výtvarnice Zdenka Braunerová se jako jedna z prvních žen zabývala profesionálně výtvarným uměním.
OTEVÍRACÍ DOBA
celoročně, středa až neděle 10-18 hodin
VSTUPNÉ- Dospělí: 50 Kč
- Děti: 30 Kč
- Rodinné: 130 Kč (2 dospělí a 2-4 děti)
- Školy: 30 Kč / osobu
SLUŽBY- konzervace sbírek, konzervační ozařovací pracoviště, pazmochemická aparatura
- půjčovna odborné literatury
- sociální zařízení
- prodej publikací
- občerstvení kafírna, která nabízí špičkovou arabskou kávu
- pronájem prostor, s možností uspořádat společenskou, firemní akci, workshop, seminář
- možnost konání svatebních obřadů
- pro cyklisty v areálu zámku stojany na kola
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou:
- Vlakem: stanice Roztoky u Prahy (300 m)
- Autobusem: z Dejvického náměstí v Praze, autobus MHD 340 a 350, zastávka Roztoky nádraží
- Pěšky: modrá TZ Okoř - Roztoky, zelená TZ Levý Hradec - Roztoky, nedaleko NS Roztocký háj - Tiché údolí, nedaleko červená TZ Trója - Klecánky
- Na kole: cyklotrasa č. A508100, 7, EV7, Vltavská
- Autem: přímo před areálem zámku je možnost parkování
ZDROJ INFORMACÍ: www.muzeum-roztoky.cz
|
|